Money Worksheet for Class 3

Money Worksheet for Class 3

Money Worksheet for Class 3

 

Money worksheets for class 3 play a vital role in strengthening the maths concepts. After studying the concepts of mathematics, revision of questions related to that particular topic is very important for the students. This assesses the preparation of the students. Students can assess themselves by its own by solving the worksheets problems. Parents and teachers can also assess the students by giving them these worksheets to the students to solve.

Maths-formula brings such worksheets on Money Class 3 for you. By solving these worksheets, you can increase the understanding of the concepts learnt. These worksheets are prepared by experienced teachers and subject matter experts.

Thus, let us try to attempt these questions to solve and assess yourself. Parents and teachers can also give these questions to the students to test them. Unit tests can also be prepared by the teachers using these questions.

 

Money Worksheet for Class 3

Worksheet 1


1. Count and write the total money.

2. Write the following amounts in the long form.

a.  35.15: ____________________     

b.  28.75: ____________________

c.  56.00: ____________________     

d.  84.36: ____________________

e.  98.25: ____________________     

f.  45.76: ____________________

g.  125.42: ____________________   

h.  254.48: ____________________

3. Write the following amounts in the short form.

a. 23 rupees 13 paise _________             

b. 47 rupees 54 paise ___________

c. Forty-four rupees seventy-nine paise _____________

d. Ninety-five rupees __________

e. Thirty rupees fifteen paise __________

f. 86 rupees 78 paise __________

g. Sixty rupees sixty paise ___________

4. Convert the following rupees into paise.

a.  3.40 = ________p                    

b.  5.14 = ________p

c.  8.35 = ________p                      

d.  9.45 = ________p

e. ₹ 6.45 = ________p                      

f. ₹ 7.12 = ________p

5. Convert the following paise into rupees.

a. 162 p =  _________                     

b. 351 p =  __________

c. 257 p =  ________                       

d. 739 p =  _________

e. 578 p = ₹ ________                       

f. 652 p = ₹ ________

6. Add the following.

a.     ₹       p                   

       47      74                     

    + 15     49                   

----------------              

----------------              

b.     ₹         p                 

       48       27                          

    + 26       37              

    ----------------                

    ----------------                            

c.      ₹           p               

        54        72                    

     + 37        32                 

     ----------------              

     ----------------              

d.     ₹        p

       46      24

    + 18      41

  ----------------

  ----------------


7. Subtract the following.

a.     ₹       p                   

       15      68                       

   – 12      35                   

 ----------------             

 ----------------             

b.     ₹         p                  

       58       65  

    – 24       24                      

   ----------------               

   ----------------                                           

c.       ₹          p              

         89       37                      

      – 45       17                   

      ----------------              

      ----------------              

d.     ₹        p

      57      26

   – 16      36

  ----------------

  ----------------


8. Add ₹ 49.56 and ₹ 37.18.

9. Subtract ₹ 57.85 from ₹ 89.46.

10. Riya bought a book for ₹ 95.75 and a notebook for ₹ 40.20. What is the total cost of the books?

11. Shivam bought a cake for ₹ 98.50 and he gave ₹ 100 to the shopkeeper. How much money did he get back?

 

Money Worksheet for Class 3

Worksheet 2

1. Multiply the following.

a.      ₹        p                   

        15      34                      

  ×               6                

  ----------------             

  ----------------            

b.     ₹         p                  

       23       38                        

    ×             8 

   ----------------                

   ----------------                                     

c.      ₹           p              

        74         35                   

   ×                 9                 

      ----------------                

     ----------------                            

d.     ₹        p

     136      62

 ×               7

----------------

----------------


2. Divide the following.

a. ₹ 258.25 ÷ 5                     

b. ₹ 812.04 ÷ 4                 

c. ₹ 168.24 ÷ 8

d. ₹ 527.10 ÷ 3                     

e. ₹ 639.24 ÷ 6                

f. ₹ 721.14 ÷ 7

3. What is ₹ 125.24 × 8?

4. Multiply ₹ 245.20 by 5.

5. Divide ₹ 275.60 ÷ 8.

6. What is ₹ 636.25 ÷ 5?

7. Hemant bought 5 headphones. If each headphone costs ₹ 148.50, how much did he pay altogether?

8. Nitu bought 4 skirts for ₹ 812.40. If the price of each skirt is the same, how much did she pay for each skirt?

9. Prepare a bill for the given items.

• 4 cakes, each chocolate costs  135.50

• 2 small pizzas, each pizza costs  138.00

• 6 pastries, each pastry costs  36.25

• 3 breads, each bread costs  26.40

• 5 chocolates, each pastry costs  17.50

What is the total amount of the bill?

10. Devesh and his 3 friends went out for dinner. He ordered the following food items. Prepare a bill for all the items ordered and calculate the total amount of bill.

a. 2 plates vegetable at  235 each

b. 4 plates of fried rice at  124 each

c. 4 ice creams at ₹ 48.50 each



ANSWERS


Worksheet 1

1. a. 50           b. 240          

     c. 47          d. 280

2. a. 35 rupees 15 paise                

    b. 28 rupees 75 paise

    c. 56 rupees 00 paise                 

    d. 84 rupees 36 paise

    e. 98 rupees 25 paise                 

    f. 45 rupees 76 paise

    g. 125 rupees 42 paise               

    h. 254 rupees 48 paise

3. a. ₹ 23.13      b. ₹ 47.54         

    c. ₹ 44.79      d. ₹ 95.00          

    e. ₹ 30.15      f. ₹ 86.78       

    g. ₹ 60.60

4. a. 340        b. 514                

    c. 835        d. 945               

    e. 645         f. 712

5. a. ₹ 1.62      b. ₹ 3.51           

    c. ₹ 2.57      d. ₹ 7.39           

    e. ₹ 5.78      f. ₹ 6.52

6. a. ₹ 63.23    b. ₹ 74.64         

    c. ₹ 92.04    d. ₹ 64.65       

7. a. ₹ 3.33      b. ₹ 34.41         

    c. ₹ 44.20    d. ₹ 4090

8. ₹ 86.74             

9. ₹ 31.61         

10. ₹ 135.95     

11. ₹ 1.50

 

Worksheet 2

1. a. ₹ 92.04       b. ₹ 187.04         

    c. ₹ 669.15     d. ₹ 956.34

2. a. ₹ 51.65       b. ₹ 203.01        

    c. ₹ 21.03       d. ₹ 175.70

    e. ₹ 106.54     f. ₹ 103.02

3. ₹ 1001.92             

4. ₹ 1226              

5. ₹ 34.45

6. ₹ 127.25               

7. ₹ 742.50          

8. ₹ 203.10

9. ₹ 1202.20            

10. ₹ 1160


Maths Worksheets for Other Chapters of Class 3

1. Ascending order, descending order worksheet for class 3

2. Addition sums for class 3

3. Subtraction sums for class 3

4. Multiplication sums for class 3

5. Division sums for class 3

6. Fraction worksheet for class 3

7. Shapes worksheet for class 3

8. Measurement worksheet for class 3

9. Time worksheet for class 3

10. Money worksheet for class 3

11. Data handling worksheet for class 3

12. Pattern worksheet for class 3


Maths Worksheets for Other Classes



Maths Worksheets for Class 1

Maths Worksheets for Class 2

Maths Worksheets for Class 4

Maths Worksheets for Class 5

Maths Worksheets for Class 6

Maths Worksheets for Class 7

Maths Worksheets for Class 8

Maths Worksheets for Class 9


Please do not enter any spam link in the comment box.

Post a Comment (0)
Previous Post Next Post