Maths Quiz for Class 3 Money

Maths Quiz for Class 3 Money

Maths Quiz for Class 3 Money

Maths quiz for class 3 is created with mental maths questions to check the understanding of the students. In this post, you will find 20 maths quiz questions for class 3 money.


Question 1: Five 20-rupee notes make __________.
A) ₹ 60
B) ₹ 80
C) ₹ 100
D) ₹ 120
Explanation: Five 20-rupee notes make ₹ 100.
Question 2: Seven 5-rupee coins make __________.
A) ₹ 35
B) ₹ 70
C) ₹ 45
D) ₹ 25
Explanation: Seven 5-rupee coins make ₹ 35.
Question 3: Five rupees five paise can be written as _____________.
A) ₹ 5.05
B) ₹ 5.5
C) ₹ 5.55
D) ₹ 5.005
Explanation: Five rupees five paise can be written as ₹ 5.05.
Question 4: ₹ 34.25 = ________ paise
A) 34250
B) 3425
C) 34
D) 25
Explanation: ₹ 34.25 = 34.25 × 100 paise = 3425 paise
Question 5: 7512 paise = ₹ _________
A) 751.2
B) 75.12
C) 7.512
D) 751200
Explanation: 7512 paise = ₹ (7512 ÷ 100) = ₹ 75.12
Question 6: One 50-rupee note can be exchanged with _______ 5-rupee coins.
A) five
B) eight
C) ten
D) twelve
Explanation: One 50-rupee note can be exchanged with ten 5-rupee coins.
Question 7: Two 100-rupee notes, five 20-rupee notes and three 5-rupee coins make ___________.
A) ₹ 305
B) ₹ 315
C) ₹ 215
D) ₹ 300
Explanation: ₹ 200 + ₹ 100 + ₹ 15 = ₹ 315
Question 8: Rohan has one 200-rupee note, Neha has three 50-rupee notes, Priya has twelve 10-rupee coins and Aryan has twenty 5-rupee coins. Who has the most money?
A) Aryan
B) Priya
C) Neha
D) Rohan
Explanation: Rohan has ₹ 200, Neha has ₹ 150, Priya has ₹ 120 and Aryan has ₹ 100.
Question 9: Heena bought a doll for ₹ 75, 2 notebooks each costing ₹ 30 and 4 chocolates each costing ₹ 20. How much money did she pay?
A) ₹ 215
B) ₹ 205
C) ₹ 125
D) ₹ 175
Explanation: ₹ 75 + ₹ 30 × 2 + ₹ 20 × 4 = ₹ 75 + ₹ 60 + ₹ 80 = ₹ 215
Question 10: ₹ 24.36 + ₹ 56.48 = ________
A) ₹ 70.84
B) ₹ 81.84
C) ₹ 80.84
D) ₹ 80.74
Explanation: ₹ 24.36 + ₹ 56.48 = ₹ 80.84
Question 11: ₹ 84.46 + ₹ 32.95 = ________
A) ₹ 117.31
B) ₹ 117.41
C) ₹ 116.41
D) ₹ 107.41
Explanation: ₹ 84.46 + ₹ 32.95 = ₹ 117.41
Question 12: ₹ 96.26 – ₹ 58.67 = ________
A) ₹ 37.69
B) ₹ 37.59
C) ₹ 38.59
D) ₹ 37.51
Explanation: ₹ 96.26 – ₹ 58.67 = ₹ 37.59
Question 13: ₹ 83.46 – ₹ 25.49 = ________
A) ₹ 57.97
B) ₹ 57.87
C) ₹ 58.97
D) ₹ 57.07
Explanation: ₹ 83.46 – ₹ 25.49 = ₹ 57.97
Question 14: ₹ 46.25 × 4 = ________
A) ₹ 185.75
B) ₹ 185.5
C) ₹ 185.25
D) ₹ 185
Explanation: ₹ 46.25 × 4 = ₹ 185
Question 15: ₹ 64.32 ÷ 8 = ________
A) ₹ 80.4
B) ₹ 8.40
C) ₹ 8.04
D) ₹ 8.4
Explanation: ₹ 64.32 ÷ 8 = ₹ 8.04
Question 16: Hema has to buy a notebook for ₹ 45.50 and a pen for ₹ 12.25. How much money does she need to pay in all?
A) ₹ 57.25
B) ₹ 57.75
C) ₹ 57.50
D) ₹ 58.75
Explanation: ₹ 45.50 + ₹ 12.25 = ₹ 57.75
Question 17: The cost of a lunch box is ₹ 85.50 and the cost of a pencil box is ₹ 25.25. What is the cost of both the items?
A) ₹ 110.75
B) ₹ 105.75
C) ₹ 100.75
D) ₹ 110.50
Explanation: ₹ 85.50 + ₹ 25.25 = ₹ 110.75
Question 18: A chocolate costs ₹ 45.75 and pen costs ₹ 14.25. What is the difference between the costs of both the items?
A) ₹ 32.50
B) ₹ 29.50
C) ₹ 31.50
D) ₹ 30.50
Explanation: ₹ 45.75 – ₹ 14.25 = ₹ 31.50
Question 19: Riya bought 4 ice-creams for ₹ 24.50 each. How much money did she pay for the ice creams?
A) ₹ 98.50
B) ₹ 98.00
C) ₹ 98.25
D) ₹ 98.75
Explanation: ₹ 24.50 × 4 = ₹ 98.00
Question 20: Raghav distributes ₹ 75.45 among his 3 children. How much money does each child get?
A) ₹ 25.25
B) ₹ 15.15
C) ₹ 25.15
D) ₹ 25.05
Explanation: ₹ 75.45 ÷ 3 = ₹ 25.15

Report Card

Total Questions Attempted: 0

Correct Answers: 0

Wrong Answers: 0

Percentage: 0%

Please do not enter any spam link in the comment box.

Post a Comment (0)
Previous Post Next Post