Maths Quiz for Class 1 Money

Maths Quiz for Class 1 Money

Maths Quiz for Class 1 Money

Maths quiz for class 1 money is very helpful to sharp the brain of kids. Maths quiz for class 1 is created with mental maths questions to check the understanding of the students. These maths quiz questions are based on the chapter money.

In this post, you will find 20 maths quiz questions for class 1 money. Maths quiz will take around 10 minutes or less to complete it. It will help you to know your understanding about the particular topic is clear or not.

Let’s complete 20 easy maths quiz multiple choice questions based on class 1 money.


Question 1: ₹ 1 = _________ paise
A) 10
B) 50
C) 100
D) 1000
Explanation: ₹ 1 = 100 paise
Question 2: Four 10-rupee coins make ________.
A) ₹ 40
B) ₹ 50
C) ₹ 60
D) ₹ 30
Explanation: Four 10-rupee coins make ₹ 40.
Question 3: Five 20-rupee notes make
A) ₹ 100
B) ₹ 200
C) ₹ 120
D) ₹ 80
Explanation: Five 20-rupee notes make ₹ 100.
Question 4: ₹ 10 + ₹ 5 = _______
A) ₹ 25
B) ₹ 15
C) ₹ 35
D) ₹ 5
Explanation: ₹ 10 + ₹ 5 = ₹ 15
Question 5: ₹ 20 + ₹ 35 = _______
A) ₹ 50
B) ₹ 55
C) ₹ 45
D) ₹ 40
Explanation: ₹ 20 + ₹ 35 = ₹ 55
Question 6: ₹ 50 - ₹ 15 = _______
A) ₹ 15
B) ₹ 45
C) ₹ 35
D) ₹ 25
Explanation: ₹ 50 - ₹ 15 = ₹ 35
Question 7: ₹ 100 - ₹ 55 = _______
A) ₹ 55
B) ₹ 45
C) ₹ 35
D) ₹ 25
Explanation: ₹ 100 - ₹ 55 = ₹ 45
Question 8: How many 20-rupee coins make ₹ 100?
A) 3
B) 4
C) 6
D) 5
Explanation: Five 20-rupee coins make ₹ 100
Question 9: How many 50-rupee notes make ₹ 500?
A) 10
B) 9
C) 8
D) 7
Explanation: Ten 50-rupee notes make ₹ 500
Question 10: If the cost of 1 pencil is ₹ 5, what is the cost of 5 such pencils?
A) ₹ 15
B) ₹ 30
C) ₹ 25
D) ₹ 20
Explanation: Cost of 5 pencils = ₹ 5 × 5 = ₹ 25
Question 11: Ten 2-rupee coins make_________.
A) ₹ 8
B) ₹ 20
C) ₹ 10
D) ₹ 30
Explanation: Ten 2-rupee coins make ₹ 20.
Question 12: You can exchange ₹ 50 with _______ 10-rupee coins.
A) 8
B) 5
C) 10
D) 20
Explanation: You can exchange ₹ 50 with five 10-rupee coins.
Question 13: You can exchange ₹ 200 with _______ 50-rupee notes.
A) 4
B) 5
C) 6
D) 3
Explanation: We can exchange ₹ 200 with four 50-rupee notes.
Question 14: If one ice-cream costs ₹ 20, then the cost of 3 ice-creams is ________.
A) ₹ 40
B) ₹ 80
C) ₹ 70
D) ₹ 60
Explanation: Cost of 3 ice-cream = ₹ 20 × 3 = ₹ 60
Question 15: Look at the given currency and tick the correct option. The _____ box has the highest amount of money.
A) middle
B) left side
C) right side
D) none
Explanation: The right side box has ₹ 60.
Question 16: Look at the given currency and tick the correct option. The _____ box has the least amount of money.
A) right side
B) left side
C) middle
D) none
Explanation: The left side box has ₹ 15.
Question 17: Look at the given currency and tick the correct option. The total amount of money in the boxes (middle and right side) is ______.
A) ₹ 79
B) ₹ 77
C) ₹ 75
D) ₹ 70
Explanation: The total amount of money in the boxes (middle and right side) is ₹ 79.
Question 18: Look at the given currency and tick the correct option. The box in the middle has ________ more than the box on the left side.
A) ₹ 6
B) ₹ 5
C) ₹ 4
D) ₹ 3
Explanation: The box in the middle has ₹ 4 more than the box on the left side.
Question 19: If 1 chocolate costs ₹ 15, what is the cost of 2 such chocolates?
A) ₹ 20
B) ₹ 30
C) ₹ 25
D) ₹ 45
Explanation: Cost of 2 chocolates = ₹ 15 × 2 = ₹ 30
Question 20: If 1 notebook costs ₹ 25, what is the cost of 4 such notebooks?
A) ₹ 50
B) ₹ 75
C) ₹ 150
D) ₹ 100
Explanation: Cost of 4 notebooks = ₹ 25 × 4 = ₹ 100

Report Card

Total Questions Attempted: 0

Correct Answers: 0

Wrong Answers: 0

Percentage: 0%

Please do not enter any spam link in the comment box.

Post a Comment (0)
Previous Post Next Post