Maths Quiz for Class 5 Perimeter and Area |
In this post, you will find 20 online maths quiz questions for class 5 perimeter and area. Online maths quiz for class 5 perimeter and area will take around 15 minutes or less to complete it.
Question 1: If the length and the breadth of a rectangle are 9 cm and 6 cm, respectively, then the perimeter of the rectangle is ______________.
A) 20 cm
B) 15 cm
C) 30 cm
D) 54 cm
Explanation: Perimeter of a rectangle = 2 × (length + breadth) = 2 × (9 + 6) = 2 × 15 cm = 30 cm
Question 2: The perimeter of a square, in which each side measures 12 cm, is ________.
A) 48 cm
B) 24 cm
C) 144 cm
D) 36 cm
Explanation: Perimeter of a square = 4 × side = 4 × 12 = 48 cm
Question 3: Find the perimeter of a rectangle with the given dimensions. Length = 15 cm and breadth = 12 cm.
A) 54 cm
B) 27 cm
C) 180 cm
D) 81 cm
Explanation: Perimeter of a rectangle = 2 × (length + breadth) = 2 × (15 + 12) = 2 × 27 cm = 54 cm
Question 4: The length of a square-shaped ludo board is 25 cm. The perimeter of the ludo board is __________.
A) 50 cm
B) 100 cm
C) 75 cm
D) 625 cm
Explanation: The ludo board is square in shape. Perimeter of a square = 4 × side = 4 × 25 = 100 cm
Question 5: The four sides of a plot of land are 8 m, 6 m, 7 m and 5 m. The perimeter of the plot is ________.
A) 25 m
B) 26 m
C) 27 m
D) 28 m
Explanation: Perimeter of the plot = sum of the four sides of the plot = 8 m + 6 m + 7 m + 5 m = 26 m
Question 6: The length and the breadth of a rectangular park are 75 m and 55 m, respectively. The length of its boundary is ________.
A) 390 m
B) 130 m
C) 260 m
D) 520 m
Explanation: Length of boundary = Perimeter of the park = 2(length + breadth) = 2(75 + 55) = 2 × 130 = 260 m
Question 7: The perimeter of a triangle, in which three sides measure 12 cm, 15 cm and 10 cm, is ___________.
A) 27 cm
B) 37 cm
C) 25 cm
D) 74 cm
Explanation: Perimeter of the triangle = sum of all sides = 12 + 15 + 10 = 37 cm
Question 8: The measure of each side of an equilateral triangle is 14 cm. Its perimeter is ___________.
A) 196 cm
B) 56 cm
C) 28 cm
D) 42 cm
Explanation: Perimeter of an equilateral triangle = 3 × side = 3 × 14 = 42 cm
Question 9: The fencing of a square field is 300 m long. Each side of the field measures _________.
A) 75 m
B) 150 m
C) 100 m
D) 50 m
Explanation: Fencing of square field = Perimeter of the square field. Side of square = Perimeter ÷ 4 = 300 ÷ 4 = 75 m
Question 10: The perimeter of a square is 60 cm. Its side is ________.
A) 30 cm
B) 45 cm
C) 15 cm
D) 10 cm
Explanation: Side of a square = Perimeter ÷ 4 = 60 ÷ 4 = 15 cm
Question 11: The area of a rectangle with dimensions 10 cm by 8 cm is __________.
A) 18 sq. cm
B) 80 sq. cm
C) 36 sq. cm
D) 54 sq. cm
Explanation: Area of a rectangle = length × breadth = 10 × 8 = 80 sq. cm
Question 12: The area of a rectangular grass field, whose dimensions are 90 m by 60 m, is __________.
A) 300 sq. m
B) 5400 sq. m
C) 600 sq. m
D) 150 sq. m
Explanation: Area of a rectangle = length × breadth = 90 × 60 = 5400 sq. m
Question 13: The area of a square with side 18 cm is ____________.
A) 324 sq. cm
B) 196 sq. cm
C) 256 sq. cm
D) 384 sq. cm
Explanation: Area of a square = side × side = 18 × 18 = 324 sq. cm
Question 14: Each side of a square-shaped kite is 30 cm. The area of paper used to make it, is ____________.
A) 90 sq. cm
B) 120 sq. cm
C) 60 sq. cm
D) 900 sq. cm
Explanation: Area of a square = side × side = 30 × 30 = 900 sq. cm
Question 15: The area of a triangle whose base and height are 8 cm and 12 cm, respectively, is ____________.
A) 20 sq. cm
B) 96 sq. cm
C) 48 sq. cm
D) 40 sq. cm
Explanation: Area of a triangle = ½ × base × height = ½ × 8 × 12 = 48 sq. cm
Question 16: If the area of a square is 49 sq. cm, then its each side measures __________.
A) 28 cm
B) 7 cm
C) 14 cm
D) 35 cm
Explanation: Area of a square = side × side. Hence, 49 = 7 × 7. Thus, side = 7 cm.
Question 17: The area of a rectangle is 54 sq. cm. If its breadth is 6 cm long, then its length measures ___________.
A) 9 cm
B) 6 cm
C) 18 cm
D) 12 cm
Explanation: Length of a rectangle = Area ÷ breadth = 54 ÷ 6 = 9 cm
Question 18: 9 sq. m = _________ sq. cm
A) 900
B) 9000
C) 90000
D) 9000000
Explanation: 9 sq. m = 9 × 100 × 100 sq. cm = 90000 sq. cm
Question 19: Each side of a square is 7 m long. Find the area of the square in sq. cm.
A) 49 sq. cm
B) 490000 sq. cm
C) 4900 sq. cm
D) 49000 sq. cm
Explanation: Side of square = 7 m = 7 × 100 cm = 700 cm. Area of a square = side × side = 700 × 700 = 490000 sq. cm.
Question 20: The length and the breadth of a rectangle are 80 cm and 60 cm, respectively. Find the area of the rectangle in sq. m.
A) 4.8 sq. m
B) 0.048 sq. m
C) 0.48 sq. m
D) 48 sq. m
Explanation: Length of the rectangle = 80 cm = (80 ÷ 100) m = 0.8 m and breadth of the rectangle = 60 cm = (60 ÷ 100) m = 0.6 m. Area of the rectangle = length × breadth = 0.8 × 0.6 = 0.48 sq. m
Report Card
Total Questions Attempted: 0
Correct Answers: 0
Wrong Answers: 0
Percentage: 0%
Related Worksheets:
1. Large numbers class 5 worksheets
2. Operations on large numbers class 5 worksheets
4. Fractions worksheet for class 5
5. Factors and multiples class 5 worksheets
6. Decimal worksheet for class 5
7. Metric measures class 5 worksheet
8. Perimeter and area class 5 worksheets
10. Time worksheet for class 5
11. Volume worksheet for class 5