**NCERT
Solutions for Class 7 Maths Chapter 2 Fractions and Decimals Ex 2.5**

NCERT Solutions for Class 7 Maths Chapter 2 Fractions and
Decimals Ex 2.5 are the part of NCERT Solutions for Class 7 Maths. Here you can
find the NCERT Solutions for Class 7 Maths Chapter 2 Fractions and Decimals Ex
2.5.

**NCERT Solutions for Class 7 Maths Chapter 2 Fractions and Decimals Ex 2.1****NCERT Solutions for Class 7 Maths Chapter 2 Fractions and Decimals Ex 2.2****NCERT Solutions for Class 7 Maths Chapter 2 Fractions and Decimals Ex 2.3****NCERT Solutions for Class 7 Maths Chapter 2 Fractions and Decimals Ex 2.4****NCERT Solutions for Class 7 Maths Chapter 2 Fractions and Decimals Ex 2.5****NCERT Solutions for Class 7 Maths Chapter 2 Fractions and Decimals Ex 2.6****NCERT Solutions for Class 7 Maths Chapter 2 Fractions and Decimals Ex 2.7**

**Ex 2.5 Class 7 Maths Question 1.**

Which is greater?(i) 0.5 or 0.05

(ii) 0.7 or 0.5

(iii) 7 or 0.7

(iv) 1.37 or 1.49

(v) 2.03 or 2.30

(vi) 0.8 or 0.88

**Solution:
**(i) 0.5 or 0.05

Comparing the tenths place, we get 5 > 0

∴ 0.5 > 0.05

(ii) 0.7 or 0.5

Comparing the tenths place, we get 7 > 5

∴ 0.7 > 0.5

(iii) 7 or 0.7

Comparing the ones place, we get 7 > 0

∴ 7 > 0.7

(iv) 1.37 or 1.49

Comparing the tenths place, we get 3 < 4

∴ 1.37 < 1.49

(v) 2.03 or 2.30

Comparing the tenths place, we get 0 < 3

∴ 2.03 < 2.30

(vi) 0.8 or 0.88 ⇒ 0.80 or 0.88

Since the tenths place is the same.

Comparing the hundredth place, we get 0 < 8

∴ 0.80 < 0.88 or 0.8 < 0.88

**Ex
2.5 Class 7 Maths Question 2.**

Express as rupees using decimals:(i) 7 paise

(ii) 7 rupees 7 paise

(iii) 77 rupees 77 paise

(iv) 50 paise

(v) 235 paise

**Solution:
**(i) Since 1 rupee = 100 paise or 1 paise = 1/100 rupees or 0.01 rupees

7 paise = 7 × 0.01 rupees = 0.07 rupees

ii)
7 rupees 7 paise = 7 rupees + 7 × 0.01 rupees

= 7 rupees + 0.07 rupees

= 7.07 rupees

(iii)
77 rupees 77 paise = 77 rupees + 77 × 0.01 rupees

=
77 rupees + 0.77 rupees

= 77.77 rupees

(iv)
50 paise = 50 × 0.01 rupees
= 0.50 rupees

(v)
235 paise = 235 × 0.01 rupees
= 2.35 rupees

**Ex
2.5 Class 7 Maths Question 3.**

(i) Express 5 cm in metre and kilometre(ii) Express 35 mm in cm, m and km

**Solution:
**(i) 1 metre = 100 cm or 1 cm = 1/100 m = 0.01 m

1 kilometre = 1000 metre = 100 × 1000 cm

= 100000 cm or 1 cm = 1/100000 km = 0.00001 km

∴ 5 cm = 5 × 0.01 metre = 0.05 metre

5 cm = 5 × 0.00001 km = 0.00005 km

Hence, 5 cm = 0.05 m and 0.00005 km

(ii)
1 cm = 10 mm or 1 mm = 1/10 cm = 0.1 cm

1
m = 1000 mm or 1 mm = 1/1000 m = 0.001 m

and
1 km = 1000000 mm or 1 mm = 1/1000000 km = 0.000001 km

∴ 35 mm = 35 × 0.1 cm
= 3.5 cm

35 mm = 35 × 0.001 m
= 0.035 m

35 mm = 35 × 0.000001 km
= 0.000035 km

Hence, 35 mm = 3.5 cm, 0.035 m and 0.000035 km.

**Ex
2.5 Class 7 Maths Question 4.**

Express in kg:(i) 200 g

(ii) 3470 g

(iii) 4 kg 8 g

**Solution:
**(i) 200 g = 200/1000 kg [∵ 1 kg = 1000 g]

= 0.2 kg

(ii) 3470 g = 3470/10000 = 3.47 kg [∵ 1 kg = 1000 g]

(iii) 4 kg 8 g = 4 kg + 8/1000 kg [∵ 1 kg = 1000 g]

= 4 kg + 0.008 kg = 4.008 kg

**Ex
2.5 Class 7 Maths Question 5.**

Write the following decimal numbers in the expanded
form:(i) 20.03

(ii) 2.03

(iii) 200.03

(iv) 2.034

**Solution:
**(i) 20.03 = 2 × 10 + 0 × 1 + 0 × 0.1 + 3 × 0.01

(ii) 2.03 = 2 × 1 + 0 × 0.1 + 3 × 0.01

(iii) 200.03 = 2 × 100 + 0 × 10 + 0 × 1 + 0 × 0.1 + 3 × 0.01

(iv) 2.034 = 2 × 1 + 0 × 0.1 + 3 × 0.01 + 4 × 0.001

**Ex
2.5 Class 7 Maths Question 6.**

Write the place value of 2 in the following decimal
numbers:(i) 2.56

(ii) 21.37

(iii) 10.25

(iv) 9.42

(v) 63.352

**Solution:
**(i) The place value of 2 in 2.56 = 2 × 1 = 2

(ii) The place value of 2 in 21.37 = 2 × 10 = 20

(iii) The place value of 2 in 10.25 = 2/10 = 0.2

(iv) The place value of 2 in 9.42 = 2/100 = 0.02

(v) The place value of 2 in 63.352 = 2/1000 = 0.002

**Ex 2.5 Class 7 Maths Question 7.**

Dinesh went from place A to place B and from there
to place C. A is 7.5 km from B and B is 12.7 km from C. Ayub went from place A
to place D and from there to place C. D is 9.3 km from A and C is 11.8 km from
D. Who travelled more and by how much?**Solution:
**Distance travelled by Dinesh from A to C via B = AB
+ BC

= 7.5 km + 12.7 km

= 20.2 km

= 9.3 km + 11.8 km = 21.1 km

Since, 21.1 km > 20.2 km.

Hence, Ayub travelled more distance than Dinesh.

**Ex 2.5 Class 7 Maths Question 8.**

Shyama bought 5 kg 300 g apples and 3 kg 250 g
mangoes. Sarala bought 4 kg 800 g oranges and 4 kg 150 g bananas. Who bought
more fruits?

**Solution:
**Weight of the fruits bought by Shyama

= 5 kg 300 g apples + 3 kg 250 g mangoes

= 5.300 kg apples + 3.250 kg mangoes

= 8.550 kg of fruits

Weight of the fruits bought by Sarala

= 4 kg 800 g oranges + 4 kg 150 g bananas

= 4.800 kg oranges + 4.150 kg bananas

= 8.950 kg of fruits

Since, 8.950 kg > 8.550 kg

Hence, Sarala bought more fruits than Shyama.

**Ex 2.5 Class 7 Maths Question 9.**

How much less is 28 km than 42.6 km?**Solution:
**Since, 28 km < 42.6 km

42.6 km

– 28.0 km

---------------

14.6 km

---------------

Hence, 28 km is less than 42.6 km by 14.6 km.

**You can also like these:**

**NCERT Solutions for Maths Class 8**

**NCERT Solutions for Maths Class 9**

**NCERT Solutions for Maths Class 10**

**NCERT Solutions for Maths Class 11**