Maths Quiz for Class 6 Perimeter and Area |
In this post, you will find 20 online maths quiz questions
for class 6 perimeter and area. Online maths quiz will take around 20 minutes
or less to complete it.
Question 1: The sides of a triangle measure 4 cm, 5 cm and 4.5 cm. Find the perimeter of the triangle.
A) 12.5 cm
B) 13 cm
C) 13.5 cm
D) 14.5 cm
Explanation: Perimeter of a triangle = sum of all three sides = 4 + 5 + 4.5 = 13.5 cm
Question 2: If the length and the breadth of a rectangle are 8.5 cm and 6 cm. Find the perimeter of the rectangle.
A) 29 cm
B) 28.5 cm
C) 29.5 cm
D) 28 cm
Explanation: Perimeter of a rectangle = 2(l + b) = 2(8.5 + 6) = 2 × 14.5 = 29 cm
Question 3: The perimeter of a square of side 7.5 cm is ______________.
A) 30 cm
B) 28 cm
C) 29 cm
D) 29.5 cm
Explanation: Perimeter of a square = 4 × side = 4 × 7.5 = 30 cm
Question 4: The side of an equilateral triangle measures 7 cm. What is its perimeter?
A) 18 cm
B) 21 cm
C) 24 cm
D) 22 cm
Explanation: Perimeter of an equilateral triangle = 3 × side = 3 × 7 = 21 cm
Question 5: The side of a regular pentagon measures 9.4 cm. What is its perimeter?
A) 45 cm
B) 47 cm
C) 46 cm
D) 48 cm
Explanation: Perimeter of a regular pentagon = 5 × side = 5 × 9.4 = 47 cm
Question 6: Each side of a square park measures 86.2 m. Find the distance covered in one round of the park.
A) 344.4 cm
B) 324.8 cm
C) 344.8 cm
D) 344.6 cm
Explanation: Distance covered in one round of the park = Perimeter of a square = 4 × side = 4 × 86.2 = 344.8 cm
Question 7: The dimensions of a rectangular photo are 7.5 cm by 5.5 cm. Find the length of the frame required to frame it.
A) 25 cm
B) 26 cm
C) 24 cm
D) 25.5 cm
Explanation: Length of the frame = Perimeter of the rectangular photo = 2(l + b) = 2(7.5 + 5.5) = 2 × 13 = 26 cm
Question 8: The perimeter of a rectangle is 46 cm. If its length is 14 cm, then find its breadth.
A) 9.5 cm
B) 10 cm
C) 8 cm
D) 9 cm
Explanation: Perimeter of a rectangle = 2(l + b) => 46 = 2(14 + b) => 23 = 14 + b => b = 23 – 14 => b = 9 cm
Question 9: The perimeter of a rectangle is 78 cm. If its breadth is 19 cm, then find its length.
A) 20 cm
B) 22 cm
C) 21 cm
D) 18 cm
Explanation: Perimeter of a rectangle = 2(l + b) => 78 = 2(l + 19) => 39 = l + 19 => l = 39 – 19 => l = 20 cm
Question 10: The perimeter of a square is 38 cm. Find the length of its side.
A) 8.5 cm
B) 9 cm
C) 9.5 cm
D) 10 cm
Explanation: Perimeter of a square = 4 × side => 38 = 4 × side => side = 38/4 => side = 9.5 cm
Question 11: The length and the breadth of a rectangle are 12 cm and 10 cm, respectively. Find its area.
A) 44 sq. cm
B) 120 sq. cm
C) 110 sq. cm
D) 130 sq. cm
Explanation: Area of a rectangle = l × b = 12 × 10 = 120 sq. cm
Question 12: Find the area of a square in which each side measures 17 cm.
A) 256 sq. cm
B) 289 sq. cm
C) 296 sq. cm
D) 279 sq. cm
Explanation: Area of a square = side × side = 17 × 17 = 289 sq. cm
Question 13: The area of a rectangular plot is 360 sq. m. If its length is 20 m, then find its breadth.
A) 18 m
B) 17 m
C) 16 m
D) 19 m
Explanation: Area of the rectangular plot = l × b => 360 = 20 × b => b = 360/20 => b = 18 m
Question 14: Find the cost of levelling a square plot of side 40 m at the rate of ₹ 25 per sq. m.
A) ₹ 25,000
B) ₹ 20,000
C) ₹ 30,000
D) ₹ 40,000
Explanation: Area of the square plot = side × side = 40 × 40 = 1600 sq. m. Cost of levelling = ₹ 25 × 1600 = ₹ 40,000
Question 15: The area of a rectangular park is 4800 sq. m. If its length is 80 m, then find its breadth.
A) 80 m
B) 50 m
C) 60 m
D) 70 m
Explanation: Area of a rectangular park is 4800 sq. m. l × b = 4800 => 80 × b = 4800 => b = 4800/80 => b = 60 m
Question 16: The area of a square field is 1225 sq. m. Find the length of the side of the field.
A) 25 m
B) 35 m
C) 45 m
D) 55 m
Explanation: Area of square field = side × side = 1225. Side × side = 35 × 35 => Side = 35 m
Question 17: The length and breadth of a room are 12 m and 9 m respectively. Find the cost of covering the floor with tiles at the rate of ₹ 250 per sq. m.
A) ₹ 27,000
B) ₹ 26,000
C) ₹ 25,000
D) ₹ 28,000
Explanation: Area of a rectangular room = l × b = 12 × 9 = 108 sq. m. Cost of covering the floor with tiles = ₹ 250 × 108 = ₹ 27,000
Question 18: The length of a square plot of land is 25 m. Find the cost of the land at the rate of ₹ 10,000 per sq. m.
A) ₹ 65,50,000
B) ₹ 63,50,000
C) ₹ 62,50,000
D) ₹ 62,00,000
Explanation: Area of the square plot = side × side = 25 × 25 = 625 sq. m. Cost of the land = ₹ 10,000 × 625 = ₹ 62,50,000
Question 19: The length and the breadth of a rectangular field are 75 m and 60 m. Find the cost of fencing it at the rate of ₹ 50 per m.
A) ₹ 13,000
B) ₹ 13,500
C) ₹ 14,500
D) ₹ 15,500
Explanation: Perimeter of the field = 2(l + b) = 2(75 + 60) = 2 × 135 = 270 m. Cost of fencing = ₹ 50 × 270 = ₹ 13,500
Question 20: Aryan runs 4 rounds of a square park daily. If the length of the park is 120 m, find the distance covered by Aryan in one week.
A) 13 km 400 m
B) 13 km 540 m
C) 13 km 440 m
D) 13 km 500 m
Explanation: Distance covered in 4 rounds of a park = 4 × perimeter of the park = 4 × 4 × side = 16 × 120 = 1920 m. Thus, he runs 1920 m daily. Distance covered in one week = 7 × 1920 = 13,440 m= 13 km 440 m
Report Card
Total Questions Attempted: 0
Correct Answers: 0
Wrong Answers: 0
Percentage: 0%